‹ Atgal

„Man Booker“ literatūros premija skirta amerikiečiui George'ui Saundersui

Paskelbta 2017-10-18 10:33:00

2017-ųjų prestižinė „Man Booker“ literatūros premija skirta JAV rašytojui George'ui Saundersui už jo pirmąjį romaną „Linkolnas bardo būsenoje“ (Lincoln in the Bardo).

 

Ši žinia nebuvo netikėta, nes G.Saunderas buvo laikomas favoritu gauti prestižiškiausią literatūrą anglų kalba rašančių autorių apdovanojimą. 

 

Žiuri nuomone, G.Saunderso romanas yra itin originalus. Knygoje aprašoma Abrahamo Lincolno vienuolikmečio sūnaus Willie mirtis, perteikta šimtų pasakotojų lūpomis. 

 

Bardo būsena yra budizmo samprata, perteikianti tarpinį būvį – pavyzdžiui, nuo mirties iki naujo persikūnijimo. 

 

„Šio itin originalaus romano forma ir stilius atskleidžia sąmojingą, sumanų ir jaudinantį pasakojimą“, – per premijos paskelbimo ceremoniją Londone sakė vertintojų komisijos pirmininkė Lola Young. 

 

58-erių G.Saundersas sakė, kad apdovanojimas jam yra „milžiniška garbė, kurios tikiuosi būti vertas likusiais savo darbais likusį savo gyvenimą“. 

 

Romaną „Linkolnas bardo būsenoje“ jis parašė per ketverius metus, tačiau temą sugalvojęs dar prieš 20 metų, per spaudos konferenciją po ceremonijos sakė rašytojas, kuris pats yra budistas. 

 

G.Saundersas sakė iš pradžių nelabai žinojęs, kaip papasakoti istoriją, bet mėgavęsis kūrybine laisve. 

 

„Mano nuomone, tikra rašymo meistrystė yra noras kažką pasakoti, nežinant, koks bus rezultatas“, – pridūrė rašytojas. 

 

Trumpoje ir politinių atspalvių kupinoje padėkos kalboje rašytojas nevengė užuominų į dviprasmiškai vertinamą JAV prezidento Donaldo Trumpo politiką. 

„Gyvename keistais laikais, – sakė jis susirinkusiems klausytojams. – Dažnai girdime, kad reikia ginti kultūrą. Štai šis vakaras ir yra kultūra.“ 

 

Rašytojas žurnalistams sakė, esąs priblokštas ir vos galintis patikėti gavęs apdovanojimą. 

 

„Manau menininkui labai padeda pripažinimas, – teigė G.Saundersas. – Mano nuomonė apie save kiek pagerėjo.“

 

G.Saundersas tapo antruoju JAV rašytoju, gavusiu šią premiją. Pernai rašytojas Paulas Beatty tapo pirmuoju amerikiečiu, laimėjusiu prestižinį „Man Booker“ apdovanojimą už romaną „Išdavikas“ (The Sellout). 

 

„Man Booker“ apdovanojimas, kurį sudaro atminimo prizas ir 52,5 tūkst. svarų (59 tūkst. eurų), garantuoja didžiulį knygų pardavimo suintensyvėjimą ir skaitytojus visame pasaulyje. Pavyzdžiui, praėjusiais metais premiją laimėjusios Baulo Beatty knygos „The Sellout“ pardavimai vos per savaitę padidėjo 658 proc., o jos iš viso pasaulyje nupirkta daugiau nei 250 tūkst. egzempliorių.

 

„Man Booker“ premijos komisijos narė Lola Young prizą laimėjusį romaną apibūdino kaip „neįprastą kūrinį“. 

 

Anot „Man Booker“ žiuri pirmininkės L.Young, penki vertintojai sprendimą priėmė tik antradienį 14 val. 40 min. vietos (16 val. 40 min. Lietuvos) laiku. 

 

Ji sakė, kad rašytojų tautybės nebuvo paisoma ir kad žiuri vertino kūrinius labai kruopščiai bei nuodugniai. „Dėl nugalėtojo apsispręsta be mūšių ir kraujo“, – sakė L.Young.

 

Šių metų premijos trumpąjį knygų sąrašą sudarė šios knygos: Ali Smith romanas apie gyvenimą po „Brexit“ „Autumn“, Pakistano rašytojo Mohsino Hamido romanas apie pabėgėlius „Exit West“, britės Fionos Mozley debiutinis romanas „Elmet“, amerikietės Emily Fridlund taip pat debiutinė knyga „History of Wolves“ ir dar dviejų amerikiečių autorių kūriniai: Paulo Austerio knyga „4321“ ir George'o Saundreso „Lincoln in the Bardo“. 

 

Dar prieš „Man Booker“ premijos paskelbimą britų lažybininkai pagrindiniu pretendentu laimėti gerbiamą literatūrinį prizą laikė F.Mozley ir jos debiutinį romaną „Elmet“. 

 

Praėjusiais metais premiją laimėjo P. Beatty, kuris tapo pirmu amerikiečiu, laimėjusiu šį literatūrinį prizą.

 

 

Šaltinis: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/man-booker-literaturos-premija-skirta-amerikieciui-george-ui-saundersui-286-868654


Užsisakykite naujienas