Spalio 8 dieną Seimo rūmuose vyko tarptautinė konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos – socialiniams pokyčiams 2015“, kurią organizavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Švedijos institutas (SI) ir Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.
Švedija garsėja ypatingu dėmesiu vaikų literatūrai – jos puoselėjimu, recepcija, sklaida, kultūriniais mainais. Lietuvoje dėmesys vaikų literatūrai taip pat stiprėja, o į Švediją neretai žvelgiama kaip į pavyzdį – daugėja švedų autorių knygų vertimų į lietuvių kalbą, domimasi svečioje šalyje vykdomomis skaitymo skatinimo programomis bei literatūrinėmis premijomis, bendradarbiaujama su Švedijos vaikų literatūros tyrinėtojais, leidėjais.
Konferencija sulaukė ir Švedijos karališkosios šeimos dėmesio. Konferencijos dalyvius pasveikino į Lietuvą su vyru Karlu XVI Gustavu trijų dienų valstybinio vizito atvykusi Švedijos karalienė Silvija.
„Ypač džiaugiuosi, kad Karališkosios Didenybės vizitas vyksta skaitymui skirtos konferencijos metu – tai puiki galimybė sutelktai, atsižvelgiant į mums tokią svarbią švedų patirtį, atkreipti dar didesnį dėmesį į skaitymą ir jo įgūdžių formavimą kaip vieną pamatinių ugdymo sąlygų. Pastaruosius dešimtmečius vykę dideli socialiniai ir techniniai pokyčiai turėjo įtakos daugybei sričių, žinoma, paveikė ir skaitymą. Šiandien Jūsų Didenybės buvimas kartu su mumis rodo, kad knygos vaikų ir mūsų, suaugusiųjų, gyvenime daro didelę įtaką ir yra ypatingos svarbos, kylantys klausimai ir XXI amžiaus iššūkiai yra bendri mūsų šalims, o vaikų skaitymo skatinimui turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys ir globa“, – sakė Kultūros ministras Šarūnas Birutis.
„Kaip mama ir senelė žinau, kaip reikšminga vaikams suteikti galimybę norėti skaityti, atverti kelią į literatūrą. Knygos taip pat yra kaip tiltai. Švedijai labai svarbu, kad visi vaikai turėtų galimybę prieiti prie knygų. Tarptautinis bendradarbiavimas labai svarbi viso to dalis – kad knygos būtų verčiamos, kad skaitytojai įvairiose pasaulio dalyse galėtų keisti supratimą apie vieni kitus. Vaikai yra ateitis ir kaip atrodys ateities pasaulis, priklauso nuo to, kokią vaizduotės jėgą turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti. Vaikams reikia knygų, o ne tik interneto, nes gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasaulis randa savo vietą vaike“, – pažymėjo Švedijos karalienė Silvija.
Plačiau skaitykite: http://rubinaitis.lnb.lt/index.php?1921887115