Rašyti vaikams – nelengva užduotis. Vienas iš tokių žmonių, kuris pasirinko vaikų rašytojo kelią – Tomas Dirgėla – populiariausias knygų vaikams rašytojas, 7 knygų autorius, radijo laidos „Domas ir Tomas“ vedėjas ir Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) alumnis.
Dvi meilės, kurios įkvėpė rašyti – tai meilė kūrybai ir meilė vaikams. „Jau nuo pradinių klasių mylėdavau kūrybą, vis kažką rašydavau, kažkur dalyvaudavau. O tuo metu daug laiko praleisdavau su savo daug jaunesne pussesere – žaisdavom, skaitydavom. Vėliau tos dvi meilės – Meilė kūrybai ir Meilė vaikams – ėmė ir susitiko. O tada nebeliko nieko kito, kaip tik po truputį galvoti apie rašymą vaikams. Galvojau, galvojau, kol prieš sykį bičiulis Vytautas V. Landsbergis pasiūlė pabandyti parašyti knygą vaikams“, – pasakoja Tomas Dirgėla.
Tomas Dirgėla yra ir dviejų vaikų tėtis. Kaip jis auklėja savo vaikus? „Pagrindinis principas, o ir sunkiausias, leisti vaikams būti savimi, vaikas neturi būti tavo mažesnė kopija. Jis atėjo jau iš anksto žinodamas, ką gyvenime veiks, tereikia leisti viską išmėginti, viską išbandyti, kol pajus, kas tas jo arkliukas. Jeigu mudu su žmona esame filologai, o kažkuris iš vaikų gyvenimą leis vairuodamas traktorių, dirbdamas banke ar mūrydamas namus – tai jo pasirinkimas, svarbu, kad jis būtų savimi. O tada jis bus laimingas“, – teigia rašytojas.
Skaitymas ir šiuolaikinės technologijos – suderinami dalykai. „Dar visai neseniai buvo mada kompiuterį laikyti skaitymo priešu. O prie kompiuterio laiką leisti mėgstančiam vaikui po tokio palyginimo knyga automatiškai ima asocijuotis su kažkokiu blogiu. Bet štai šiuolaikiniai skaitytojai – bent jau tie, su kuriais susitinku – nesupriešina skaitymo su šiuolaikinėmis technologijomis ir sugeba laiko skirti tiek tam, tiek tam“, – dalinasi savo patirtimi rašytojas.
Skaitytojam vaikui visada reikalingi palydovai. „Suaugę kaip skaitytojai, jau yra subrendę, atskiria gerą knygą nuo prastos. O skaitytojo vaiko skonis dar tik formuojasi, tad jam skaitymo kelionėje reikalingi palydovai – tėvai ir bibliotekininkai“, – kalba Tomas.
Vaikus skaityti paskatina tinkamas pavyzdys. „Sudominti vaiką skaitymu galima pavyzdžiu ir kantrybe. Jeigu vaikas matys skaitančius tėvus, tai ir pats anksčiau ar vėliau į rankas paims knygą – gal po valandos, gal po kelių dienų, gal po poros mėnesių. Tik įsivaizduokite, kaip vaikui iš šono atrodo tėtis ar mama, vis raginantys skaityti, o patys knygą atsiverčiantys kartą į pusmetį ar neskaitantys visai ir dažniausiai laiką praleidžiantys priešais televizorių“ – pasakoja Tomas.
Lietuvių filologijos studijų krypties pasirinkimo priežastis labai paprasta – rašytojui sekdavosi lietuvių kalba. „Mokykloje iš dalykų geriausiai sekdavosi lietuvių kalba. Na, gal dar ir kūno kultūra, kol nereikėdavo į tolį mėtyti teniso kamuoliuko ar daryti prisitraukimų (juokiasi). Tad jau buvo aišku, kur reikės traukti baigus dvylika klasių“, – kalba „Domas ir Tomas“ radijo laidos vedėjas.
Geriausias atsiminimas iš studijų metų, tai – „Pažintis su mergina, kuri šiandien yra mano žmona (šypsosi)“, – atsiminimu dalinasi Tomas.