2016 m. lapkričio 29 d. Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) pristatė Nacionalinio knygų prekyboje katalogo (NKPK) paslaugas Lietuvos akademinių leidyklų asociacijos (LALA) nariams. Susitikimas su akademinių institucijų leidyklų vadovais įvyko Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.
Susirinkusius pasveikino LALA pirmininkas ir Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto leidyklos centro vadovas Gytis Vaškelis.
Įžanginę dalį LLA vykd. direktorė Aida V. Dobkevičiūtė pradėjo įmonės Creditreform Lietuva atlikto tyrimo apie knygų leidybos sektorių apžvalga. Išsamiai tyrimas jau buvo LLA organizuotoje konferencijoje „Knygų leidyba: iššūkiai intelektinės nuosavybės industrijos sektoriui“ Kultūros ministerijoje. Tyrime pateikti leidybos įmonių, darbuotojų, leidinių tiražų, bibliotekų fondų, eksportavimo augimas ir smukimas, kiti statistiniai rodikliai nuo 2010 m. Atlikto tyrimo išvados atskleidė, kad leidybos sektoriaus efektyvumui trukdo eksporto nebuvimas, dideli piratavimo ir plagijavimo mąstai, blogėjanti demografinė padėtis, nepakankamos pirkėjų pajamos. LLA vykdomoji direktorė patikino, jog 2017 m. pradžioje planuojama plačiau aprašyti tyrimo rezultatus ir viešinti leidybos specialistams bei institucijoms.
Toliau Aida V. Dobkevičiūtė pristatė NKPK portalo visuomenei ir duomenų bazės paslaugas bei sprendimus. LLA inicijuotas ir kurtas NKPK – nauja, pagal tarptautinius standartus susisteminta metaduomenų bazė, skirta knygų leidybos sektoriaus dalyviams ir specialistams. Čia renkama ir nuolatos atnaujinama leidinių bibliografinė ir komercinė informacija. NKPK padeda rinkti ir teikti išsamią informaciją apie rinkoje esančias knygas, analizuoti išleistų knygų gyvavimo ciklą, skatinti išleistų knygų pardavimus, literatūros kūrinių autorių teisių pardavimus ir eksportą. NKPK portale visuomenei (www.nkpk.lt) teikiamos informacija apie naujausias išleistas knygas (http://www.nkpk.lt/naujos-knygos) ir nuorodos, kur galima knygą įsigyti.
Kaip žinoma, Lietuvos valstybė šiandien neturi mechanizmo, padėsiančio išspręsti kūrinių našlaičių problemą. Aida V. Dobkevičiūtė pabrėžė, jog NKPK teikiamos funkcijos gali padėti išspręsti šią problemą ne tik dėl išsamių meta duomenų standarto, tačiau ir dėl tikėtino jungtinio autorių teisių katalogo integravimo į NKPK sistemą.
Pristatymą papildė LLA projektų vadovas Mantas Civilka, kalbėjęs apie NKPK duomenų bazės funkcionalumą iš techninės pusės. M. Civilka aptarė visas galimas naudotojų funkcijas, detaliai pristatė svetainės administravimą ir skirtumus tarp Naudotojo 1, Naudotojo 2 ir Naudotojo 3. Su svetainės administravimu LLA projektų vadovas pristatyme susirinkusius supažindino prisijungęs prie svetainės tiesiogiai su „pavyzdinėmis“ anketomis, todėl ši pristatymo dalis tapo interaktyvia, susilaukusia tiek pastabų, tiek pasiūlymų ar diskusijų.
NKPK duomenų bazės pristatymą Aida V. Dobkevičiūtė užbaigė pristatydama ateities vizijas ir kokių patobulinimų galima tikėtis šiais ir ateinančiais metais. Anot LLA vykdomosios direktorės, ateinančių metų prioritetas – sėkmingi duomenų mainai su ISBN agentūra, bendro autorių teisių katalogo integracija į NKPK sistemą, naujų duomenų bazės funkcijų diegimas.
Akademinės literatūros leidėjai susidomėjo NKPK teikiamomis paslaugomis ir galimybėmis, aktyviai diskutavo dėl papildomų efektyvesnių funkcijų diegimo ir dalinosi pastabomis bei siūlymais. LLA tikisi ir toliau aktyviai bendradarbiauti su LALA, siekiant sėkmingo NKPK funkcionavimo leidybos sektoriuje.