‹ Atgal

Garsi knygų iliustratorė švenčia sukaktį

Paskelbta 2015-11-04 11:00:17

Antradienį 90 metų sukanka knygų dailininkei Taidai Balčiūnienei. Daug kartų šią dailininkę ypatingai gerai žino iš vienos knygos, su kuria pradėdavo skaityti – Kazio Jakubėno „Abėcėlės“. Su jubiliejumi dailininkę sveikino ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

 

T. Balčiūnienė gimė Kaune, baigė Aušros mergaičių gimnaziją, vaikystėje svajojo tapti medike. Tačiau nuo mažens piešti mėgusi būsimoji dailininkė pasirinko architektės profesiją, baigė Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės institutą.

 

Pirmąsias iliustracijas autorė sukūrė 1959-aisiais knygai  „Jaunasis pianistas“.  Būtent po šio leidinio pasirodymo pasipylė nauji užsakymai. Be grožinės literatūros knygelių T. Balčiūnienė yra iliustravusi  muzikos, matematikos, lietuvių kalbos vadovėlius,  sukūrusi vaizdinių priemonių akliesiems ir kurčnebyliams.

 

Dailininkė taip pat yra mažosios grafikos žanro – eksilibrisų meistrė, kūrė ir atvirukus vaikams. Jos sukurtas paveikslėlių knygas skaitė kelios Lietuvos ir kitų šalių vaikų kartos. Ne viena knyga buvo leidžiama pakartotinai.  Daugelis prisimena jos iliustruotą knygą „Abėcėlė“, kurioje mažieji skaitytojai supažindinami su lietuviškąja abėcėle.

 

Dailininkė yra sakiusi: „Man knygų iliustravimas – ir darbas, ir poilsis. Kai pradedu piešti, viską užmirštu.“ Dailininkė  iliustravo ir lietuvių liaudies dainelių knygeles : „Ganau ganau aveles“,  „Bėgs pelytė vandenėlio“,  vaikų žaidinimų knygelę „Bitė ritė baltaragė“ „Jūreivis Baltrukas“. Ji yra iliustravusi Mato Grigonio, Prano Mašioto, Kazio Binkio, Kazio Jakubėno, Kosto Kubilinsko, Vinco Giedros, Aldonos Puišytės ir kitų autorių knygutes vaikams. Jos knygos yra verstos į rusų, anglų, arabų, hindi, ispanų, persų, prancūzų, slovakų ir kitas kalbas.

 

Dailininkė užaugino devynis vaikus. Vyriausioji dukra Taida Balčiūnaitė – grafikė, anūkė Sigutė Chlebinskaitė taip pat dirba knygų vaikams iliustravimo srityje.

 

Gruodžio 10-ąją Vilniuje, Užupio meno inkubatoriaus galerijoje „Galera“ bus atidaryta T. Balčiūnienės iliustracijų paroda.

 

Šaltinis:http://www.lrt.lt/naujienos/kultura/26/118508/garsi_knygu_iliustratore_svencia_sukakti#wowzaplaystart=530000&wowzaplayduration=109000


Užsisakykite naujienas