‹ Atgal

Vaikų literatūrai skirtoje konferencijoje – Švedijos karalienės sveikinimo žodis

Paskelbta 2015-10-16 10:38:33

Spalio 8–9 dienomis Vilniuje vyko tarptautinė konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos socialiniams pokyčiams 2015“, kurią surengė Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB) su Švedijos institutu ir Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje. Dviejų dalių konferencijoje patirtimi dalijosi leidėjai, rašytojai, bibliotekininkai, skaitymo skatinimo programų ekspertai bei kiti specialistai iš Lietuvos ir Švedijos.

 

Išskirtinis Švedijos karalienės dėmesys

 

Konferencija sulaukė didelio Švedijos karališkosios šeimos dėmesio. Joje dalyvavo ir susirinkusiuosius pasveikino į Lietuvą su vyru Karlu XVI Gustavu valstybinio vizito atvykusi Švedijos karalienė Silvija. „Vaikai yra ateitis ir kaip atrodys ateities pasaulis, priklauso nuo to, kokią vaizduotės jėgą turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti. Vaikams reikia knygų, o ne tik interneto, nes gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasaulis randa savo vietą vaike“, – sakė karalienė Silvija. Kreipdamasi į Lietuvos Respublikos Seime susirinkusius tarptautinės konferencijos dalyvius monarchė akcentavo būtinybę kiekvienam vaikui padėti atrasti literatūrą ir atkreipė dėmesį į leidėjų, vertėjų, iliustruotojų, tyrėjų bei bibliotekų atliekamą svarbų vaidmenį siekiant šio tikslo.

 

Konferencijos metu Seime veikė dvi parodos: Švedijos institutas parodoje „Kur auga vaikai“ pristatė naująją švedų autorių kartą, jų kūrinius ir populiariausius literatūrinius herojus, o LNB parengtą parodą „Populiariausios švedų autorių knygos vaikams“ asmeniškai Švedijos karalienei pristatė LNB generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas ir LNB Vaikų literatūros centro specialistas dr. Kęstutis Urba.

 

Karalienės Silvijos pasirinkimas apsilankyti konferencijoje nebuvo atsitiktinis – Švedija garsėja ypatingu dėmesiu vaikų literatūrai, jos puoselėjimu, recepcija, sklaida, kultūriniais mainais. Tarptautinė konferencija surengta siekiant pažymėti karališkosios poros vizitą ir užmegzti glaudesnius ryšius su šia Šiaurės šalimi, taip pat pasidalyti patirtimi, laimėjimais ir idėjomis.

 

Po sveikinimų – specialistų pranešimai

 

Konferencijos atidaryme jos dalyvius ir svečius sveikinęs Kultūros ministras Š. Birutis akcentavo, kad literatūrai ir jos procesams būtinas sutelktas, kompleksinis, specialus, nuolatinis ir atsakingas valstybės dėmesys. Ministro teigimu, konferencijoje gvildenamos problemos išliks aktualios ir jai pasibaigus: „Lietuvoje 2016 metai LR Seimo paskelbti Bibliotekų metais, taigi visus metus kalbėsime apie vaikų skaitymo skatinimą į šį procesą įtraukiant ugdymo įstaigas, bendruomenes ir šeimas“, sakė Š. Birutis. Seimo pirmininkė L. Graužinienė savo pranešime pastebėjo, kad informacinių technologijų amžiuje vaikų ir paauglių skaitymas tampa dideliu iššūkiu kiekvienai visuomenei. Pasak parlamento vadovės, „šis iššūkis reikalauja ypatingo įžvalgumo, drąsos priimti naujoves ir vis dažniau ieškoti netradicinio kelio jaunojo skaitytojo link“, – pabrėžė L. Graužinienė.

 

Pirmąją konferencijos dieną Seime buvo aptarti skaitymo skatinimo iššūkiai, apžvelgtos Lietuvoje ir Švedijoje įgyvendinamos skaitymo skatinimo programos. Pirmasis konferencijos pranešėjas dr. Jonas Andersson pademonstravo, kaip profesionaliai ir akademiškai tyrinėjamas skaitymo procesas Švedijoje ir kokios yra strateginės skaitymo skatinimo programų kryptys. Rūta Elijošaitytė aptarė šios srities laimėjimus Lietuvoje. Stokholmo viešųjų bibliotekų tinklo vadovė Katti Hoflin ir pirmasis Švedijos skaitymo ambasadorius Johan Unenge ragino atkreipti dėmesį į pagrindinius šio proceso dalyvius – vaikus, ir sužavėjo publiką ypač novatoriškomis ir progresyviomis idėjomis. Didelis dėmesys dalyvių pranešimuose buvo skiriamas šiuolaikinės vaikų literatūros procesams: naujausioms literatūros tendencijoms, leidybai, skaitymo įpročių pokyčiams. Savo pranešimu Astridos Lindgren premijos (angl. Astrid Lindgren Memorial Award, trump. ALMA) komiteto direktorė Helen Sigeland pirmą sykį Lietuvoje išsamiai pristatė ALMA – didžiausią pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimą. Dr. Sara Kärrholm ir dr. Asta Gustaitienė išryškino šiuolaikines švedų ir lietuvių vaikų literatūros tendencijas, o Aida Dobkevičiūtė ir Erik Titusson – vaikų literatūros leidyboje kylančius iššūkius.

 

Apibendrindamas pirmąją konferencijos dalį LNB generalinis direktorius prof. dr. R. Gudauskas pirmiausia pasidžiaugė Švedijos karališkosios šeimos atstovės dėmesiu. Pasak prof. dr. R. Gudausko, „tai teikia mums pasitikėjimo savimi ir tikslu, kurio visi čia susirinkusieji siekiame“. Nacionalinės bibliotekos vadovas ragino susitelkti ir ieškoti iškilusių problemų sprendimo. „Išsakytas nerimas dėl mažėjančios leidyklų ir knygynų apyvartos, sumenkusio bibliotekų finansavimo, skaitymo ir kalbos prestižo smukimo mus įpareigoja kalbėti valstybiniu lygmeniu“, – sakė Nacionalinės bibliotekos direktorius. Prof. dr. R. Gudausko teigimu, tam reikalinga valstybės parama ir tarptautinis palaikymas. Nacionalinės bibliotekos vadovas už tokį palaikymą ir ilgametį bendradarbiavimą padėkojo partneriams iš Švedijos, Švedijos institutui ir Švedijos Karalystės ambasadai Lietuvoje.

 

Antrąją konferencijos dieną – diskusijos ir netikėti susitikimai

 

Antrąją konferencijos dieną Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje vyko apskritojo stalo diskusija „Kas formuoja vaikų literatūros procesus: rašytojai, skaitytojai, leidėjai ar mokytojai?“, kurioje su savo kolegomis atskirai diskutavo trys vaikų literatūros procesuose dalyvaujančios grandys – rašytojai, leidėjai bei bibliotekininkai iš Švedijos ir Lietuvos.

 

Tarptautinės konferencijos renginių ciklą vainikavo švedų autorės Kristinos Ohlsson knygos „Stiklo vaikai“ pristatymas ir susitikimas su knygos leidėju iš Švedijos Eriku Titussonu. Taip pat dalyvavo knygos vertėjas Mantas Karvelis, leidyklos „Nieko rimto“ atstovas Benas Bėrantas ir jaunieji skaitytojai iš įvairių Vilniaus mokyklų. Renginį vedė LNB Vaikų literatūros centro specialistė Inga Mitunevičiūtė. Susitikime daug sužinota apie autorę, knygos sukūrimo istoriją, jos kelionę į Lietuvą, knygos leidybos procesą ir kt.

 

Konferencijos nuotraukos (spalio 8 d.)
Konferencijos nuotraukos (spalio 9 d.)
Pranešimų skaidrės


Užsisakykite naujienas