Birželio 15 d. 16 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks dviejų knygų: rašytojos Juttos Noak romano „Raudonos pelytės“ ir Zigfrido Gronau (vok. Siegfried Gronau) knygos „Klyksmas vaiduoklių mieste: Vilko vaikai“ pristatymas bei susitikimas su pačiais minėtų knygų autoriais.
Nors abu autoriai pagal kilmę yra vokiečiai, jų likimai ir gyvenimo aplinkybės susiklostė taip, kad jie šiandien puikiai kalba tiek vokiškai, tiek lietuviškai. Būtinybė slėpti savo kilmę, prisitaikyti prie sunkių sąlygų, suformavo savitus charakterius, įdomias asmenybes.
Jutta Noak - Vaitkienė gimė Kaune – gydytoja, rašytoja, Hamburgo autorių susivienijimo, rusų literatų draugijos ir Lietuvos rašytojų sąjungos narė.
1965 m. ji baigė Kauno medicinos akademiją ir ilgus metus dirbo gydytoja. Priklausė medikų rašytojų susivienijimui, tačiau publikacijos periodikoje ir pirmoji novelių knygutė išėjo tik jau Lietuvai vėl tapus nepriklausoma, 1992-aisiais metais.
Nuo 1998 m. autorė gyvena Vokietijoje. Būdama aktyvi lietuvių bendruomenės narė Jutta Noak subūrė besidominčius Lietuvos kultūra lietuvius ir Šiaurės Vokietijoje gyvenančius menininkus. 2007–2009 m. ji buvo Hamburgo lietuvių bendruomenės pirmininkė. Nuo 2010-ųjų metų Lietuvių–vokiečių kultūros draugijos „LiT.Art.“ pirmininkė.
Rašytoja Jutta Noak rašo lietuvių, vokiečių, rusų kalbomis. Jos kūrybinėje biografijoje yra novelių, romanų, trys poezijos knygos. Pati autorė laiko save labiau prozininke. Naujasis romanas „Raudonos pelytės“ pasakoja klajoklišką vienos šeimos istoriją, apimančią kelis šimtmečius. Autorė atveria lietuvių literatūroje dar netyrinėtą temą: tai Lietuvos vokiečių likimai bei Antrojo pasaulinio karo padariniai žmonėms, atsidūrusiems svetimose valstybėse, jų pastangos išgyventi, prisitaikyti ar kaip tik priešingai, išlaikyti savo tapatybę, išskirtinumą.
Vokietijoje, Grossolto miete gyvenančio Zigfrido Gronau atsiminimai „Klyksmas vaiduoklių mieste“ yra skausmingas pasakojimas apie 1945–1947 metų Karaliaučių, karo pabaigą ir užkariautojų iš rytų antplūdį į jiems svetimas žemes, neapykantą viskam, ką ten rado, žmonių kančias, badą, mirtis, žūtis, prievartavimus. Tai ne meniškas romanas, tai autentika, įvykių liudytojo liudijimai, nes tokį gyvenimą savo akimis matė šios knygos autorius.
Gelbėdamasis nuo bado ir mirties Zigfridas Gronau, tuomet dar tik dešimtmetis berniukas, slapta iš sugriauto Karaliaučiaus atvyko duoneliauti į Kauną. Užsibuvo Lietuvoje iki pat 1973 m., sukūrė šeimą, vėliau su šeima sugrįžo į Vakarų Vokietiją.
Nors per pastaruosius 20 metų ir Lietuvoje, ir Vokietijoje buvo išleista ne viena knyga vilko vaikų tematika, tačiau ši tema vis dar nepakankamai išnagrinėta, vis dar labai jautri, skaudi ir netgi nepatogi.
Išsamiau apie abi knygas ir jų autorius bei jų gyvenimus sužinosite susitikimo metu.
Renginys nemokamas