‹ Atgal

Knygų leidyba: iššūkiai ir sprendimai

Paskelbta 2016-11-16 13:51:02

Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) pradeda teikti Nacionalinio knygų prekyboje katalogo (NKPK) paslaugas ir kviečia visus su leidybos sektoriumi susijusius specialistus į lapkričio 17 d. vyksiančią konferenciją „Knygų leidyba: iššūkiai intelektinės nuosavybės industrijos sektoriui”.

 

Konferencijoje bus pristatyti NKPK teikiamos paslaugos, sprendimai ir galimybės, Creditreform atliktas knygų leidybos sektoriaus tyrimas (Saulius Žilinskas), apžvelgiama leidinių standartizuotų metaduomenų bazių svarba ir įtaka leidybai bei platinimui (Graham Bell), THEMA leidinių klasifikacijos pritaikymo leidybos sektoriuje svarba (Azzar Husain), iššūkiai intelektinės nuosavybės apsaugai ir knygų piratavimo žala leidybai (Aistė Augustauskaitė, Romanas Matulis). Visą informaciją apie konferenciją ir pranešėjus rasite paspaudę šią nuorodą (http://www.lla.lt/lt/naujienos/naujienos/kvieciame_i_LLA_konferencija_knygu_leidyba_issukiai_intelektines_nuosavybes_industrijos_sektoriui).

 

LLA inicijuotas ir kurtas NKPK yra nauja, pagal tarptautinius standartus susisteminta metaduomenų bazė, skirta knygų leidybos sektoriaus dalyviams ir specialistams. Čia renkama ir nuolatos atnaujinama leidinių bibliografinė ir komercinė informacija. Tobulinant NKPK funkcijas ir paslaugas, LLA siekia rinkti ir teikti išsamią informaciją apie rinkoje esančias knygas, analizuoti išleistų knygų gyvavimo ciklą, skatinti išleistų knygų pardavimus, literatūros kūrinių autorių teisių pardavimus ir eksportą. NKPK portale visuomenei (www.nkpk.lt) teikiamos informacija apie naujausias išleistas knygas (http://www.nkpk.lt/naujos-knygos) ir nuorodos, kur galima knygą įsigyti.

Iki dabar Lietuvoje nebuvo bendros, tarptautinius standartus atitinkančios leidinių metaduomenų bazės, o metaduomenų mainai nebuvo vykdomi. NKPK duomenų bazėje jau dabar yra virš 30 000 pilnų leidinių įrašų bei 200 000 bibliografinių leidinių įrašų iki 2012 m. Esminis NKPK duomenų bazės išskirtinumas – informacija apie leidinius pateikiama ne vienam, o visiems knygų sektoriaus dalyviams (leidėjams, knygų platintojams, knygynams, bibliotekoms, mokslo įstaigoms). Per 300 knygų leidybos sektoriaus dalyvių jau turi galimybę peržiūrėti ir įvertinti NKPK duomenų bazę.

 

NKPK teikia paslaugas trims skirtingoms Naudotojų grupėms. Leidėjams (1-oji grupė) NKPK pateikia vieną bendrą sistemą ir platformą, kurioje galima teikti informaciją apie leidinį knygų platintojams, siūlyti knygas bibliotekoms ir mokslo įstaigoms. Taip pat suteikiama patraukli konkurencinė aplinka dalytis informacija bei sukuriamas naujas rinkotyros ir rinkodaros instrumentas. Bibliotekos (2-oji grupė) gali operatyviai užsisakyti leidinių bibliotekų knygų fondams, rasti komercinę informaciją bibliotekų viešųjų pirkimų konkursams. Duomenų bazė galės būti naudojama kūrinio statusui nustatyti siekiant kūrinį skaitmeninti ir viešinti. Leidėjų duomenys konvertuojami ir patogiausiu būdu teikiami didmenininkams, knygų platintojams, mažmenininkams, bibliotekoms, mokslo institucijoms, knygų klubams ir kt. (3-ioji grupė).

Tokio pobūdžio duomenų bazės kaip NKPK ypač svarbios tokių mažų šalių kaip Lietuva leidybos rinkoms. Nuolat mažėjant gyventojų skaičiui, po 2009 m. krizės sunkiai augant pajamoms ir uždarbiui, menkstant lietuvių skaitymo įpročiams, klestint knygų piratavimui ir esant per didelei konkurencijai užsienio rinkose vieni svarbiausių būdų išlikti – veiklos optimizavimas ir dar glaudesnis bendradarbiavimas su kitais leidybos sektoriaus dalyviais. Būtent tai ir siūlo NKPK – optimizuoti skirtingų leidybos sektoriaus dalyvių bendradarbiavimą.

 

Šiemet įmonių, kurių nuolatinė veikla yra knygų leidyba, statistiškai yra 71 subjektas (J581 Knygų, periodinių leidinių leidyba ir kita leidybinė veikla). Nors tokią veiklą deklaruoja daugiau kaip 600 Lietuvos įmonių.

 

Norintys sužinoti daugiau apie NKPK teikiamas paslaugas ir sprendimus kviečiame registruotis į konferenciją „Knygų leidyba: iššūkiai intelektinės nuosavybės industrijos sektoriui” (platesnė informacija paspaudus šią nuorodą) arba rašykite el. pašto adresu nkpk@lla.lt.


Užsisakykite naujienas