‹ Atgal

Susitikimas su rašytoju Sauliumi Šalteniu

Paskelbta 2015-11-17 11:19:33

2015 m. lapkričio 24 d., antradienį, 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, 322 kamb.) vyks projekto „Auksinis laureatų ruduo“ susitikimas su prozininku, dramaturgu, scenaristu, redaktoriumi, Nepriklausomybės Akto signataru, Seimo nariu Sauliumi Šalteniu. Svečią kalbins žurnalistė Audronė Meškauskaitė. Vakarą pagyvins daugelio respublikinių bei tarptautinių konkursų prizininkas – akordeonistas Laimonas Salijus. Taip pat dalyvaus leidyklos „Tyto alba“ atstovai.

 

Nors apie S. Šaltenį galime pasakyti išties nemažai, daugelis mūsų jo vardą pirmiausia sieja su apysaka „Riešutų duona“ (1972) ir jos kino ekranizacija arba su romanu „Kalės vaikai“ (1990). Tačiau reikia prisiminti, kad 1973 m. autorius pelnė ir Valstybės premiją už kino scenarijų „Herkus Mantas“, 1986 m. apdovanotas J. Grušo premija už dramą „Lituanica“, 2000 m. – Lietuvos Nepriklausomybės medaliu. 1989 m. kartu su A. Juozaičiu ir S. Stoma įsteigė savaitraštį „Šiaurės Atėnai“, vėliau jį redagavo. Nuo 1994-ųjų dvejus metus buvo dienraščio „Lietuvos aidas“ redaktoriumi.

 

Dvi pastaraisiais metais išleistos knygos tikriausiai dar nespėjo įsitvirtinti taip stipriai, dar ne visi jas spėjome perskaityti ir prisijaukinti, tačiau... Paskutinioji išleista knyga „Žydų karalaitės dienoraštis“ (2015) – romanas, kuriame pasakojamas žydų mergaitės Estrelos gyvenimas Lietuvoje karo ir pokario metais jaunų mokytojų šeimoje. Tai istorija apie silpnųjų stiprybę, narsą ir pergalę. Knyga šiuo metu užima pirmąją vietą geriausių leidyklos „Tyto alba“ knygų penketuke.

 

„Skaitau ir lyg kas mano sielą kabintų sidabriniu šaukštu – taip čia susipynęs skausmas ir švelnumas... Vėl norisi tikėti meilės stebuklu.“ – savo pastebėjimais apie prozos ir dramaturgijos knygą „Demonų amžius“ (2014) dalijasi dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu. Knygos veiksmas vyksta prieškario ir pirmaisiais okupacijos metais. Tai didelės meilės, šviesių vilčių, nevilties ir tragiškų praradimų kupina poetės gyvenimo istorija. Kartu tai smurto ir šėtoniškų ideologijų amžiaus – demonų amžiaus kronika. Knygoje taip pat spausdinami autoriaus dramos kūriniai – pjesė „Jasonas“ bei dviejų veiksmų drama „Ilja ir Europa“.

 

Kalbėdamas apie kūrybą ir rašytojo pašaukimą, autorius prisimena savo tėvus, kurie jam buvo pirmieji mokytojai (mokytojai dvejomis prasmėmis – gyvenime bei mokykloje) ir didžiausi autoritetai. „Mano tėvas buvo kūrybingas literatūros mokytojas. Vos tik pramokau rašyti, jis paskyrė mane tapti rašytoju, nes, girdi, būtina pratęsti mūsų – A. Baranausko, A. Vienuolio-Žukausko – literatūrinės giminės savotišką kultūrinės bajorystės tradiciją. Kai dar buvo gyvas A. Vienuolis, tėvas veždavosi mane su pirmaisiais rašinėliais pas jį į Anykščius“, – prisimena S. Šaltenis. Taigi, tokia buvo ta pradžia.

 

Kaip suderinti kūrybą, politiko darbą ir rasti laiko sau bei kitiems – apie visa tai ir pakalbėsime su Sauliumi Šalteniu. Tad maloniai kviečiame į susitikimą! Įėjimas nemokamas. Bus galima įsigyti knygų.


Užsisakykite naujienas